ABD: Gazze’deki hastaların ve hastanelerin korunduğunu görmek istiyoruz

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsrail’in Gazze’deki hastanelere yönelik saldırılarına ilişkin konuşan Sullivan, “Hastaneler korunmalı ve etkin bir şekilde çalışabilmelidir ki hastalara bakım verilebilsin. Bakımın devamını sağlamak için de insanların bir hastaneden başka bir hastaneye tahliye edilirken, tahliye yollarının güvenli olması gerekir.” ifadelerini kullandı.

“Hastaların ve hastanelerin korunduğunu görmek istiyoruz.” diyen Sullivan, İsrail’in kendilerine, “hastanelerden ayrılan insanlar için tahliye yollarının bulunduğunu ve öyle olmaya da devam edeceğini söylediğini” aktardı.

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping görüşmesine de değinen Sullivan, iki liderin, “açık iletişim hatlarını güçlendirmenin önemini ve rekabetin çatışmaya dönüşmemesi gibi ilişkilerin temel unsurlarından bazılarını tartışacaklarını” belirtti.

Devlet Başkanı Şi’nin Biden’ın davetiyle, Çin-ABD zirve buluşması ve 30. APEC Ekonomi Liderleri Toplantısı için 14-17 Kasım’da San Francisco şehrini ziyaret edeceği bildirilmişti.

İki liderin, 15 Kasım’da San Francisco şehrinde bir araya geleceği açıklanmıştı.

Şi’nin ziyareti, ABD-Çin ilişkilerinde jeopolitik ve ekonomik rekabetin getirdiği gerilimlerin yanında diyalog arayışlarının arttığı bir dönemde kritik önem taşıyor.

Biden ve Şi, en son Kasım 2022’de Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Zirvesi’nde yüz yüze görüşmüştü. Bu yıl Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’deki G20 Zirvesi’ne ise Biden katılırken Çin lideri katılmamıştı.

JOE BIDEN: GAZZE’DEKİ HASTANELER KORUNMALI

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in saldırılarının devam ettiği Gazze’deki hastanelerin korunması gerektiğini belirterek, İsrail’den “daha az müdahale etmesi” beklentisini dile getirdi.

Biden, Oval Ofis’te gazetecilerin, İsrail ordusunun Gazze’deki sivilleri ve sağlık kuruluşlarını hedef almasına yönelik sorularını cevapladı.

ABD Başkanı, “Bildiğimiz gibi, olup bitenlerle ilgili endişelerimi dile getirmekten çekinmedim. Umudum ve beklentim, hastanelere yönelik müdahale eylemlerinin daha az olması ve İsraillilerle temas halinde kalmamızdır.” dedi.

Beyaz Saray’da First Lady Jill Biden ile birlikte bir kadın sağlığı araştırma girişimine imza attığı sırada konuşan Biden, “Bu yüzden biraz umutluyum ancak hastanelerin korunması gerekiyor.” dedi.

İsrail, Hamas tarafından kullanıldığı iddiasıyla Şifa Hastanesi’nin yakın çevresine geçen haftadan bu yana ağır saldırılar düzenlerken Hamas İsrail’in bu iddiasını sürekli olarak reddediyor.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, sosyal medya platformu X’ten, “Şifa Hastanesi’nde durum çok vahim. Hasta ölümlerinde feci oranda artış var. Ne yazık ki hastane, artık hastane olarak hizmet veremiyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

İNGİLİZ BAŞBAKAN SUNAK: “(İSRAİL) HASTANELER DAHİL MASUM SİVİLLERİ KORUMAK İÇİN TÜM TEDBİRLERİ ALMALI”

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail’in kendisini savunurken “uluslararası hukuk çerçevesinde” hareket etmesi konusunda net olduklarını belirterek, “Hastaneler dahil masum sivilleri korumak için tüm tedbirleri almalı, Batı Şeria’da aşırılık yanlısı şiddeti durdurmalı ve Gazze’ye daha fazla yardım girmesine izin vermelidir.” dedi.

Başbakan Sunak, her yıl düzenlenen “Lord Mayor’s Banquet” adlı geleneksel akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İsrail’in uluslararası hukuk çerçevesinde kendini savunması gerektiğine dikkati çeken Sunak, ancak İsrail’in tepkisinin bir parçası olarak “yapması gereken pek çok şey olduğunun” altını çizdi.

Sunak, “(İsrail’in) Uluslararası hukuk çerçevesinde hareket etmeleri gerektiği konusunda net olduk. Hastaneler dahil masum sivilleri korumak için tüm tedbirleri almalı, Batı Şeria’da aşırılık yanlısı şiddeti durdurmalı ve Gazze’ye daha fazla yardım girmesine izin vermelidir.” diye konuştu.

“ÇOK SAYIDA SİVİL HAYATINI KAYBEDİYOR”

Sunak, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, kendisine Filistin halkının çektiği korkunç acıları anlattığını dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çok sayıda sivil hayatını kaybediyor. Bu nedenle, Gazze’ye yönelik yardımlarımızı iki katına çıkarttım. Ayrıca, hem Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde hem de doğrudan İsrail nezdinde engelsiz insani erişim ile acil ve esaslı insani aralar için baskı yapmaya devam ediyoruz. Yardımların kara, hava ve deniz yoluyla yapılmasını istiyoruz ve Kıbrıs’taki üslerimizi bir hazırlık noktası olarak kullanmaya hazırız.”

İSRAİL’İN GAZZE’YE SALDIRILARINDA SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana 44’ü Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda, 6’sı kuzeyde Lübnan sınırında olmak üzere 363’ü asker 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre, Kassam Tugaylarının elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre ölenlerin sayısı 11 bin 240’ı aştı, bu kişilerin en az 4 bin 630’unu çocuklar ve 3 bin 130’unu kadınlar oluşturuyor.

Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 188 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah mensubu öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x