ChatGPT’nin en büyük rakibi: Google Bard nedir ve nasıl kullanılır?

Teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte yapay zeka alanına yapılan yatırımlar da önemli seviyede arttı. Bunun sonucunda çeşit çeşit yapay zeka araçları ortaya çıktı ve bunlar, hayatımızda yer edinmeye başladı. Ayrıca yazılım başta olmak üzere pek çok sektörde aktif olarak kullanılıyor. Peki son aylarda adından söz ettiren Google Bard nedir ve nasıl kullanılır? İşte Google Bard kullanmak için yapmanız gerekenler…

Google Bard nedir?

OpenAI’ın ChatGPT’sine rakip olarak çıkan yapay zeka aracı Google Bard, Google tarafından geliştirilen büyük bir dil modeli (LLM) olan LaMDA’yı kullanıyor. Teknoloji devinin Asistan ve Arama gibi diğer yazılımlarında da kullandığı bu dil modeli, Bard’a çeşitli yetenekler kazandırıyor.

Öyle ki Google Bard, sorulan soruları detaylı şekilde cevaplayabilir, sıfırdan metin oluşturabilir, çeviri yapabilir ve tablo, liste gibi çeşitli türlerde içerikler hazırlayabilir. Yazılımcılar tarafından da yaygın şekilde kullanılan Bard, GitHub’tan yardım alarak kod da yazabilir.

Google Bard’ı hayatınızın hemen her yerinde kullanabilirsiniz. Örneğin iş için bir e-posta yazmanız gerekiyorsa ancak bunun için zamanınız yoksa, yapay zeka aracı bunu sizin yerinize yapabilir. Şiir ve mektup gibi özel yazılar da yazabilir.

45’ten fazla dili destekleyen ve 200’den fazla ülkede kullanılabilir olan Google Bard’a Türkiye’den de erişilebiliyor. Üstelik Türkçe dil desteği de mevcut. Ancak bu noktada, yapay zeka aracından daha fazla verim alabilmek için İngilizce kullanmanızda fayda var.

“Google Bard nedir?” sorusunu cevaplandırdık. O halde “Google Bard nasıl kullanılır?” sorusuna geçelim.

Google Bard nasıl kullanılır?

Google Bard kullanmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Öyle ki tamamiyle ücretsiz. Üstelik ChatGPT’deki gibi ücretli bir plan da yok. Yapay zeka aracını kullanabilmek için ihtiyacınız olan tek şey, bir Google hesabı.

Google Bard şu anda kararlı sürümde değil ve deneysel modda. Fakat herkese açık olduğu için yalnızca birkaç saniye içerisinde deneysel sürümü kullanmaya başlayabilirsiniz.


Bard’ı deneyin butonuna tıklayın

Şartları kabul edin

Google Bard kullanmak için şu adımları takip edin;

  • Adım 1: Öncelikle buraya tıklayarak veya bard.google.com adresine giderek Google Bard resmi web sayfasına ulaşın.
  • Adım 2: Sayfadaki Bard’ı deneyin butonuna tıklayarak deneysel sürüm için kaydı başlatın.
  • Adım 3: Gizlilik şartlarını okuduktan sonra Kabul ediyorum butonuna tıklayarak kaydı tamamlayın.
  • Adım 4: İşte bu kadar!

Google Bard’ı yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x