Milyonlarca Emekli Ayağa Kalktı: İktidar Gece Yarısı Resmen Açıkladı!

14 Mayıs seçimleri öncesinde memur maaşlarına 8 bin 77 lira seyyanen zam getiren iktidar, benzer bir artış için emeklilere söz vermiş ve seçim sonrasını işaret etmişti.

Seçimleri kazanmasına rağmen AKP iktidarı, Temmuz ayında emekliler için yalnızca yüzde 25’lik bir artışa giderken, bu artışı ise kök maaşlara yansıttı ve en düşük emekli maaşında hiçbir değişikliğe gitmedi.

Aradan geçen aylarda emekliler, 10 bin lira ile geçinmenin mevcut enflasyon nedeniyle mümkün olmadığını belirterek iktidara sesini duyurmaya çalışsa da, milyonlarca emeklinin feryadına kulaklarını kapatan AKP, yeni yılda ise en düşük emekli maaşına yalnızca yüzde 33.3 oranında zam yaptı ve taban aylıkları 10 bin liraya yükseltti.

Bu zammın 31 Mart öncesi açıklanacak seyyanen zamma bir hazırlık olduğuna yönelik dedikodular dolansa da, Kütahya mitinginde konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bütçe şartlarının emeklilere artış için müsait olmadığını belirterek, emeklilerin zam beklentisine sırt çevirdi.

GECE YARISI KABUL EDİLDİ! EMEKLİNİN UMUDU TAMAMEN SOLDU

Erdoğan’ın emekliye zam yapılmayacağını söylemesi üzerine milyonlarca emekli, teselli bulabilmek amacıyla umudunu bayram ikramiyesine çevirdi. 2018 yılında 1000 TL olarak ödenen bayram ikramiyeleri, dönemin asgari ücretinin yüzde 62.5 seviyelerine denk düşmekteydi.

Türkiye’de yıllar içerisinde yaşanan ekonomik kriz, iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden olurken, emeklilerin ikramiye tutarları da aradan geçen sürede asgari ücretin yüzde 20’sine kadar geriledi. İkramiyelerin, 29 Ekim’de verilene benzer şekilde 5 bin liraya yükseltileceğine yönelik beklenti de dün gece itibarıyla sona erdi.

Geçtiğimiz haftalarda Meclis Adalet Komisyonu’ndan geçen düzenleme, emekli ikramiyelerini 3000 TL’ye yükseltmeyi öngören maddeyi içerirken, son ana kadar bu maddenin değiştirilerek 5 bin TL’ye çekileceğine yönelik umut, AKP’nin gece yarısı Meclis’te yaptığı baskın kanun değişikliği ile son buldu.

Gece yarısı TBMM’de kabul edilen düzenleme ile emeklilerin bayram ikramiyeleri resmen 3 bin liraya yükseltilmiş oldu. Düzenleme, Erdoğan’ın imzası sonrasında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN HESAPLARA YATACAK

Ramazan Bayramı, 10 Nisan itibarıyla başladığı için, geçtiğimiz yıllar dikkate alındığında emekli ikramiyeleri için muhtemel ödeme takvimi 1 Nisan olarak göze çarpmakta.

Ancak 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesinde, ikramiye ödemelerinin emeklilerin eline geçmesini isteyen hükümet, yeni hazırladığı plan ile ödemeleri erkene çekmeye hazırlanıyor. Bu nedenle seçim öncesi 3 bin liralık ödemelerin 16 milyona yakın emeklinin hesabına aktarılması beklenirken, ikramiye ödemeleri için muhtemel tarih 25-29 Mart olarak göze çarpmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x