Sağlık turizmi davalarında ilk bilirkişi atandı

Çok sayıda sağlık kuruluşu ve acentenin Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi ile hizmet verdiği sağlık turizmi alanında, bazı durumlar turistlerin şikayeti ile davalar açabiliyor. TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu yönetim kurulu üyesi ve Sağlık Turizmi İhtisas Başkanı İlknur Fidan, sağlık turizmi alanındaki davalar için Adalet Bakanlığı tarafından bilirkişi olarak tayin edildi.

Bu atamanın ardından ilk dosyasının da Antalya 10’uncu Asliye Mahkemesi’nde diş tedavisine yönelik bir davayla alakalı kendisine verildiğini belirten Fidan, dosyayı inceledikten sonra bilirkişi olarak raporunu mahkemeye sunacağını kaydetti.

‘DAVALAR SONUÇLANDIRILAMIYORDU’

DHA’ya konuşan Fidan, Türkiye’de son yıllarda sağlık turizmi alanında ciddi gelişme yaşandığını, buna bağlı diş tedavisinden saç ekimine, organ naklinden estetiğe çok sayıda turistin bu amaçla başta Antalya ve İstanbul’a geldiğini söyledi.

Sağlık turizmi için yurt dışından gelenlerin mağduriyetiyle alakalı hastane ve kliniklerde yaşananların bu alanda faaliyet gösteren acenteler için de çok önemli olduğunu söyleyen Fidan şöyle devam etti:

“Acenteler, onları Türkiye’ye getiren aracı kuruluşlar. Sağlık Bakanlığı’ndan akredite olmuş aracı kurumlar çok önemli. Bu davaların da çok hızlı sonuçlandırılması gerekiyor. Türkiye’ye ağırlıklı olarak saç ekimi, diş tedavisi, organ nakli, onkoloji ve estetik alanlarında yurt dışından hastalar geliyor. Acenteler bu hastaları getiriyor, havalimanından alıp, hastaneye götürüyor, doktorla bir araya getiriyor. Herhangi bir sıkıntıda acente sorumlu. Zaten akredite olmuş acente olarak Sağlık Bakanlığı’na da bu konuda bilgi veriyoruz. Ama bilirkişilik olmadığı için ilerleyemiyorsun. Dava açılsa da sonuçlandırılamıyordu” diye konuştu.

Bu alanda talep artışına bağlı dava sayısının da arttığından bahseden Fidan, “Örneğin diş kliniği, standarda uygun iş yapmak zorunda. Yurt dışındaki hasta geldiği zaman söz verilen kalitede işin yapılması gerekiyor. Antalya’da çok fazla diş kliniği olduğu için para kazanma ve rekabetin de yüksek olmasından verilen vaatler tutulmayabiliyor. Diğer tarafta sağlık turizminin Antalya turizmine çok ciddi katkısı var. Bu alanda tedaviye gelenler, her şey dahil otellerde değil; şehir merkezindeki butik otellerde konaklatılıyor” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x